Kanada Şehirleri

Kanada Şehirleri

Kuzey Amerika’da ABD nin Kuzeyinde yer alan tek komşusu Kanada’nın eyalet ve bölge başkentleri şunlardır: Charlottetown (Prince Edward Adası eyaletinin başkenti), Edmonton (Alberta eyaletinin başkenti), Fredericton (Yeni Brunswick eyaletinin başkenti), Halifax (Yeni İskoçya eyaletinin başkenti), Iqaluit (Nunavut bölgesinin başkenti), Quebec (Quebec eyaletinin başkenti), Regina (Saskatchewan eyaletinin başkenti), St. John’s (Newfoundland ve Labrador eyaletinin başkenti), Toronto (Ontario eyaletinin başkenti), Victoria (Britanya Kolumbiyası eyaletinin başkenti), Whitehorse (Yukon bölgesinin başkenti), Winnipeg (Manitoba eyaletinin başkenti) and Yellowknife (Kuzeybatı Toprakları bölgesinin başkenti).

Ottawa, Kanada Genel Valisi, Kanada Başbakanı ve Kanada Medeniyetler Müzesi’nin (Canadian Museum of Civilization) evidir. Aralarında Paul Anka, Dan Aykroyd, Bryan Adams, Bruce Cockburn, Peter Jennings, Yousuf Karsh, Tom Cavanagh, Alanis Morissette, Jessica Holmes, Matthew Perry ve Alex Trebek’in olduğu birçok ünlü bu kentten çıkmıştır.
Vancouver, Hollywood ve New York’un ardından, en fazla Amerikan yapımı filmlerin üretildiği üçüncü merkezdir. Kent, 2010 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacaktır.
Toronto, Kanada’nın en kalabalık ve Kuzey Amerika’nın en büyük beşinci kentidir. Dünyanın sayılı finans ve ticaret merkezlerinden biri olan kentte, dünyanın en büyük borsalarından biri olan Toronto Borsası (Toronto Stock Exchange) kentin kalbinin attığı cadde olan Bay Street’tedir.
Montréal, Kanada’nın en büyük ikinci kenti olmasının yanında, Paris’in ardından Fransızca konuşulan en büyük ikinci kent olma ünvanını taşır. Eski kent merkezi (Vieux-Montréal), Fransız ve İngiliz koloni döneminde köklerini bulur. Uluslararası Montréal Jazz Festivali, tüm dünyada düzenlenenler arasında en büyük olanıdır.
Edmonton, Alberta’nın başkenti, Kanada’nın nüfusu 1 milyonu aşan kentleri arasında en kuzeyde olanıdır.
Winnipeg, Manitoba’nın başkenti, Toronto ve Calgary arasında bulunan en büyük kenttir; Kanada Çayırları’nın kültürel ve sanatsal merkezi olarak tanınır.

Yukarıda belirtilen Kanada Şehirleri nufus yoğunluğunun en yüksek oranda seyrettiği en populer şehirlerdir. Ayrıntılı bilgi için Merkezimizle iletişime geçilebilinir.Bir cevap yazın

Call Now ButtonHemen Arayın