Kanada’da Burs İmkanları

Yabancı öğrencilerin Kanada üniversitelerinden burs temin edebilmeleri çok güçtür. Normal olarak, üniversiteler yabancı öğrencilere ilk sene burs ya da asistanlık vermeme eğilimindedir. Öğrenciler birinci yıldan sonra akademik başarılarına ve ihtiyaçlarına göre burs alabilirler. Burslar çoğunlukla kısmidir. Yani genellikle toplam masrafların yalnızca bir kısmını karşılar.

Çok iyi İngilizce bilen, TOEFL, GMAT, GRE sınavlarında üst %1 ‘ e girebilen üniversite birinci , ikinci ya da üçüncülerinin, veya not ortalaması 10 üzerinden 8.5 – 9 veya 4 üzerinden 3.5 ve üzeri olanların , çok iyi referansları ve aynı zamanda kültürel, sportif, ve bilimsel ödülleri veya etkinlikleri olması durumunda bazı Kanada üniversitelerinden burs almaları mümkün olabilir. Ancak sonuçta bu düzeydeki öğrencilerin bile küçük bir bölümünün burs alabileceği unutulmamalıdır.

Diğer taraftan , İngilizce ve akademik başarı yönünden yeterli olan Kanada üniversitelerine öğrenci olarak kabul edilen Türkiye çapındaki başarılı sporcular, kabul edildikten sonra ve başarılarının devamına bağlı olarak bir miktar spor bursu alabilirler.

Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimi için başvuran, İngilizce , akademik durum, referanslar ve test sonuçları bakımından çok üstün nitelikli öğrencilerin üniversitelerden öğretim ve araştırma asistanlığı sağlanarak öğrenim ve geçimlerini finanse etmeleri mümkündür. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, TÜBİTAK ve Türk Eğitim vakfı gibi kuruluşlar da yurtdışında lisansüstü öğrenim için burs vermektedirler. Ayrıca yurtdışında üniversite ve dil öğrenimi için bankalardan öğrenim kredisi almak mümkündür.

Call Now ButtonHemen Arayın